Photo by Alexey Suslyakov on Unsplash

Jak pracować z domu? – organizacja pracy

Jak pracować z domu?

Możesz pracować zdalnie. Super. Czujesz się wspaniale. Nie musisz dojeżdżać do biura i masz więcej czasu dla siebie i rodziny. Ale masz jedno zmartwienie. Jak pracować z domu? Gdzie pracować, jak ogarnąć miejsce pracy? W salonie, przy stole, w sypialni, a może kupić podstawkę i pracować z łóżka? Dzisiaj napisze o tym jak zorganizować sobie pracę z domu.

1. Miejsce pracy

Twoje miejsce pracy musi sprzyjać skupieniu i kreatywności. Musi być również zgodne z zasadami BHP, które zostały pewnie przedstawione Ci przez firmowego specjalistę od BHP. Ogólnie zasady dotyczą usytuowania biurka, oświetlenia, rodzaju fotela na którym będziemy siedzieć itp.

Jeśli masz możliwość, to wydziel pomieszczenie do pracy. Nie pracuj tam gdzie śpisz i odpoczywasz. Wchodząc do takiego pomieszczenia to jesteś w pracy, ale po zakończeniu pracy wychodzisz i jesteś w domu. Mając biurko w sypialni lub pokoju dziennym, zawsze będziesz w pracy i nie będziesz umiał odpocząć. Zawsze będzie pokusa, aby sprawdzić maila lub przeczytać wiadomości na komunikatorze.

A co w przypadku jak nie mam oddzielnego pokoju? Jak pracować z domu?

Gdy mieszkamy w kawalerce lub mieszkaniu 3 pokojowym, gdzie jeden pokój to salon, drugi to sypialnia a trzecie to pokój dziecka, może zastosować parę zasad pracy w pomieszczeniach nie przeznaczonych do tego.

  1. Ustal stałe miejsce pracy. Nie może to być pokój przechodni ani salon. Nie skupisz się i nie będziesz spokojnie pracować.
  2. Pracuj przy biurku. Wiem, że laptop i telefon można obsługiwać w łóżku i nikt nie zobaczy, ale efektywniej pracuje się w pozycji siedzącej. Praca z łóżka  jest dozwolona w wyjątkowych sytuacjach.
  3. Po skończonej pracy, wyłącz laptopa i schowaj go do torby aby Cię nie kusił.
  4. Ustal stałe godziny pracy.
  5. Jeśli pracujesz w sypialni, staraj się aby łóżko było pościelone a ubrania złożone. Unikniesz rozproszenia i robienia wszystkiego tylko nie zadań związanych z pracą.

2. Czas

Jeśli pracujesz na etacie, to możesz mieć płynne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy np: 8 -16 lub 9-17. Postaraj się aby codziennie pracować w stałych godzinach. Unikniesz problemów z planowaniem zadań w pracy, a zadań domowych i rodzinnych.

Rób sobie przerwy. Wyjdź z pokoju w którym pracujesz i przewietrz go. Warto również w czasie przerwy samemu zaczerpnąć świeżego powietrza. Pamiętaj, żaden projekt i zadanie nie są ważniejsze od zdrowia i dobrego samopoczucia.

Pamiętaj, żaden projekt i zadanie nie są ważniejsze od zdrowia i dobrego samopoczucia.

3. Bliscy

Wśród bliskich osoby pracującej z domu powstaje pokusa, aby skorzystać z tego, że ktoś jest w domu. Objawia się to zlecaniem zadań domowych typu: wstaw pranie, ugotuj obiad, posprzątaj.

Jako osoba odpowiedzialna i profesjonalista, nie możesz pozwolić sobie na wykonywanie zadań domowych zaniedbując obowiązki służbowe. Musisz jasno określić i powiedzieć bliskim, że w godzinach pracy pracujesz i nie możesz nic innego robić. Oczywiście, mogą się zdarzyć sytuacje wyjątkowe.

4. Dyscyplina

Pisałem o dyscyplinie we wcześniejszym wpisie. Musisz być zdyscyplinowany. Nie możesz pozwolić sobie na wielogodzinne oglądanie filmów na YouTube lub przeglądanie Facebooka. Masz zadanie do wykonania i musisz je wykonać. Musisz unikać rozpraszaczy w postaci telefonu, telewizora lub radia. Jeśli nie jesteś wstanie wytrzymać bez facebooka to przeczytaj ten wpis. Opisuje w nim narzędzia pomagające utrzymać skupienie.

Dom jest bardzo dobrym miejsce do pracy dla osób, które szukają skupienia i spokoju. W następnych wpisach, napiszę jak pracować zdalnie w przestrzeni pracy wspólnej i miejsc publicznych np.: kawiarnie lub centra handlowe.