Photo by Sonja Langford on Unsplash(wstać o 5 rano?)

Jak wstać o 5 rano lub wcześniej?

Cześć.

Dzisiaj będzie wypis o czymś bardzo ważnym. O czasie i jego pozyskaniu. Tak, czas można pozyskać, ale kosztem czegoś. Jak wstać o 5 rano.

Sen

Spać trzeba. Każdy musi położyć się spać. Sen dla człowieka jest tak samo ważny jak woda i jedzenie. Za dużo snu też jest nie dobre, człowiek się rozleniwia i nic mu się nie chcę- ja tak mam.

Dlaczego warto wstawać o 5 rano i wcześniej?

 1. Efekt psychologiczny
  Wstanie z łóżka to walka ze sobą, z pokusami i słabościami, ale nie jest to trudne. Wstając rano wygrywasz pierwszą bitwę, z wielu tego dnia. Daje Ci to pewność siebie i wolę walki.
 2. Czas
  Dostajesz, coś najcenniejszego. Czas. Te 2 – 3 godzinny możesz poświęcić na swoje plany i zadania. Nikt Ci nie będzie przeszkadzał, bo wszyscy śpią. Nie ma maili, telefonów, zadań do zrobienia na wczoraj, żadnych ASAP-ów itp. Jest to czas tylko dla Ciebie, którego w ciągu dnia nie masz lub masz bardzo mało. Możesz wtedy czytać, uczyć się, ćwiczyć, zjeść pełnowartościowe śniadanie, przygotować się do zaczynającego się dnia.
 3. Stres
  Wcześniejsze wstawanie w moim przypadku eliminuje stres. Daje mi rozbieg. Nie jestem zaskoczony informacjami i prośbami, które mogą pojawić się po rozpoczęciu pracy. Mam energie do działania.

Jak wstać o 5 rano?

Tutaj nie ma wielkiej filozofii. Trzeba podnieść się z łóżka i wstać.

Proste, prawda? Tylko w teorii. Wiem co to znaczy miękka poduszka i ciepła kołdra, kiedy na zewnątrz jest ciemni i zimno. Kiedy nie mamy nic ważnego do zrobienia. Kiedy ten projekt co chcieliśmy rano zacząć, nie jest tak ważny, a po za tym chyba się nie przyjmie. I to postanowienie, że będę robił 30 pompek rano przez miesiąc, przecież nikt się nie dowie jak jeden dzień opuszczę i pośpię trochę dłużej. To jest taki mój mały sekret.

Ale koniec z tym, idzie nowe.

Co zrobić?

Dam Ci parę rad, które stosowałem i stosuje, aby wstawać o 5 rano lub wcześniej.

 1. Budzik
  Ustaw budzik na 5:00, nie na 5:05 i nie ma 5:15. Odłóż go na taką odległość, abyś musiał wstać i przejść parę kroków aby go wyłączyć. Jak już wyjdziesz z łóżka to się przebudzisz i nie będziesz chciał wracać do łóżka. Wyłącz również opcję drzemki w telefonie, jeden budzik wystarczy.
 2. Sen
  Aby wcześniej wstać, trzeba się wcześniej położyć. Człowiek, potrzebuje około 7 do 8 godzin. Czyli trzeba się położyć około 21-22 aby być wyspanym. W obecnych czasach jest to trudne. Nie mówię tu o pracy, ale o wszystkich rozpraszaczach uwagi w postaci mediów społecznościowych, jeszcze jednego odcinka serialu i jeszcze jeden film z kotem.
  Na pół godzinny przed snem nie ruszaj urządzeń elektronicznych. Ekrany we wszystkich smart-urządzeniach emitują światło niebieskie, które nas pobudza i utrudnia zasypianie. Jak nie możesz zasnąć to są dwie możliwości:
  – książka, ale nie taka, która Cię wciągnie, tylko nudna, która Cię uśpi
  – zmęczenie ciała poprzez wysiłek fizyczne, ale nie bezpośrednio przed snem
 3. Lista zadań/Plan działania
  Niektórzy nie wstają rano, ponieważ nie wiedzą co mają zrobić z tym czasem, który mają pomiędzy 5 a 7 lub 8 rano. Na pomoc takim osobą przychodzi lista zadań. Budujemy taką listę dzień wcześniej wieczorem lub na zakończenie pracy. Oznaczamy zadania, które chcemy wykonać o poranku. Po przebudzeniu wiemy co jest do zrobienia i nie mamy wymówki, aby położyć się dalej.

Oczywiście, jest wiele innych sposobów, tj.: zimna woda i różne wymyślne urządzenie i aplikacje. Napisz w komentarzach z czego Ty korzystasz.

A kiedy mam wolne to mogę spać dłużej?

Kiedy masz wolne to też wstajesz o 5. Wiem, że to ciężkie wstać w sobotę lub niedzielę i widzieć jak inni jeszcze śpią w domu. Dla naszego ciała nie ma niedzieli, świąt lub urlopu, ono pracuje cały czas. Nie ma wymówek i usprawiedliwiania.

Kiedy się przyzwyczaję do wczesnego wstawanie?

W moim przypadku było to 2 tygodnie. Po tym czasie, budziłem się sam przed dzwonkiem budzika.

 

Napisz w komentarzach czy wpis jest pomocny i podziel się swoimi sposobami jak wstać o 5 rano.

P.S. Polecam animację z kanału Przeciętny Człowiek. Leszek daje jeszcze więcej rad jak wstać rano. Powodzenia

Wpis będzie w spisie na stronie Zacznij tutaj