Photo by Brooke Lark on Unsplash

Czy mogę pracować zdalnie? – czyli predyspozycje do pracy zdalnej.

Proszę oceń ten wpis.

Cześć.

Praca zdalna niczym nie różni się w moim przypadku od pracy w biurze. No może po za tym, że jest bardziej produktywny w domu, niż w biurze.
Wstaje rano, robie wszystkie rzeczy, które większość ludzi robi przed wyjściem z domu do pracy. Tylko ja zostaje w domu i nie mam dużo czasu dla siebie, nie siedzę w piżamie i nie oglądam youtube, bo przełożony nie widzi.

Dlaczego tego nie robię?

Predyspozycje do pracy zdalnej

Każdy z nas jest inny. Każdy ma inny styl pracy. Niektórzy muszą czuć wzrok szefa na plecach bo inaczej nic nie zrobią, albo będą udawać pracę aby nikt się nie przyczepił.  Jeszcze inni źle się czują jak są kontrolowani i sprawdzani czy aby napewno nie zadługo robili sobie herbatę lub jedli kanapę w pokoju socjalnym.

Ja należę do tej drugiej grupy ludzi. Lepiej pracuje bez ciągłej kontroli i lepiej się czuje kiedy wiem, że osoby w zespole i wyżej w hierarchii ufają mi.

Co powoduje, że niektórzy muszą mieć kogoś za plecami a inni nie potrzebują?

Predyspozycje do danej formy pracy.

Jakie musisz mieć predyspozycje do pracy zdalnej?

Samodyscyplina.

Jest to kluczowa kluczowa umiejętność w pracy zdalnej. Przychodzą czasem chwile w ciągu dnia, kiedy nic się nie chce. Kiedy przychodzi myśl do głowy aby sprawdzić co tam na Facebooku. Wtedy pomaga samodyscyplina. Sam potrafisz doprowadzić się do pionu. Sam kontrolujesz swoje zachowania i emocje. Teraz jesteś w pracy i nie możesz tego zrobić. Nie zrobiłbyś tego w biurze, pod okiem szefa, to nie rób tego jak pracujesz w domu. Samodyscyplina, inaczej samokontrola, jest umiejętnością, którą się rozwija.

Jak rozwijać samodyscyplinę?
Moją ulubioną metodą jest odroczona gratyfikacja. Na czym polega? Nagroda będzie później. Będzie większa i lepsza niż to co możesz dostać tu i teraz. Np.: Skończ swoją pracę i oddaj projekt, a będziesz miał czas na spotkanie się z przyjaciółmi.

Ustalenie priorytetów.

Kolejna umiejętność przydatna w pracy zdalnej. Musisz wiedzieć, co jest ważne. Co ma najwyższy dla Ciebie priorytet, a co ma najwyższy priorytet dla Twoich przełożonych lub zleceniodawców. Pytanie o to co ważne, nie myl nigdy z brakiem samodzielności. Nie masz możliwości, aby wiedzieć o wszystkich zadaniach planowanych dla Ciebie i Twojego zespołu.

Jak to robić?
Potrzebna będzie Ci kartka lub notatnik. Spisujesz wszystkie w nim zadania i projekty. Określasz czas ich realizacji i stopień ważności. Kiedy masz już przygotowaną listę, konsultujesz, ją ze swoim kierownikiem, kierownikiem projektu lub pozostałymi członkami zespołu.

Samodzielność.

Aby pracować zdalnie musisz być samodzielny. Koniec i kropka. Jak zaczynasz pracę w nowej organizacji masz okres wdrożenia. W tym czasie większość firm chce poznać nowego członka zespołu i oczekuje pracy z biura. Może to być trudny okres dla Ciebie szczególnie jak biuro jest w innym mieście i trzeba na jakiś czas przeprowadzić się lub dojeżdżać do pracy. Niektóre firmy nie wymagają ciągłej obecności w biurze. Możesz pracować 2 dni z biura a 3 dni zdalnie. Okres wdrożenia, jest to czas w którym należy zdawać jak najwięcej pytań o działanie firmy, procedury, dokumentacje. Osoba wdrażająca nie powinna reagować agresją i szyderczym uśmiechem na pytania, które są dla niej oczywiste, powinna udzielić odpowiedzi lub wskazać miejsce gdzie się odpowiedź uzyska.
Kiedy okres wdrożenie się skończy, trzeba wykazać się samodzielnością i zacząć wykorzystywać nabytą wiedzę. Pamiętaj, że czasem lepiej zapytać dwa razy, niż raz. Po okresie wdrożenie będziesz wiedział, w jakich sytuacja trzeba zadawać pytanie.

Odpowiedzialność.

Na koniec zostawiłem, najważniejsze. Odpowiedzialność. Dostajesz zdanie do wykonania, część projektu do realizacji. Inni powierzając zadanie Tobie ufają Ci, że zrealizujesz swoją część najlepiej jak potrafisz i w optymalnym czasie. Nie możesz ich zawieść, musisz być odpowiedzialny.

Przed podjęciem się zadania musisz odpowiedzieć sobie na pytania:

  1. Czy jestem wstanie to zrobić, czy mam doświadczenie, narzędzia, wiedzę?
  2. Czy mam na to czas, czy mam inne projekty, które zajmują już 100% mojego czasu?

Gdy odpowiesz szczerze, sobie na te pytania, będziesz wiedział czy możesz podjąć się tego zadania. Nie bój się odmawiać wykonania zadania. Najgorzej jest jak członkowie zespołu projektowego dowiadują się, że ktoś nie zrealizował swojej części bo nie chciał przyznać się do swojej nie wiedzy lub za dużego obciążenia pracą. Wtedy jest źle. Twoja praca musi zostać wykonana przez innych.

Podumowanie.

Aby pracować zdalnie musisz sam się dyscyplinować, być samodzielnym, odpowiedzialnym i umieć ustalać priorytety.