Photo by LYCS LYCS on Unsplash

Dlaczego warto pracować zdalnie

Jak wiesz jestem zwolennikiem pracy zdalnej wszędzie gdzie tylko jest to możliwe i ma sens. Dzisiaj powiem Ci dlaczego warto pracować zdalnie.

1. Czas

Czy zastanawiałeś się ile czasu zajmuje Ci dotarcie do miejsca pracy i powrót do domu?

Załóżmy, że mieszkasz w w miejscowości graniczącej z dużym polskim miastem. Miejsce gdzie mieszkasz jest dobrze skomunikowane z miastem. Jest pociąg, autobus i masz samochód. Aby dotrzeć do pracy, wykorzystując jeden z wymienionych środków transportu potrzebujesz około 1 godziny. Pozostaje jeszcze powrót do domu. Wiem, że można ten czas wykorzystać na zrobienia zakupów, załatwienie spraw.
Pracując zdalnie, dostajesz aż 2 godziny dodatkowo, które możesz wykorzystać na rozwijanie swoich zainteresowań lub spędzić ten czas z najbliższymi.

2. Koszty

Ten punkt jest powiązany z czasem. Nie jeżdżąc to biura, nie musimy wydawać pieniędzy na paliwo do auta lub na bilety autobusowe lub kolejowe.

Rano nie chcę się robić śniadania do pracy. Wtedy kiełkuje myśl:

Mogę kupić kanapkę lub coś do jedzenia w pracy.

Jak pracowałem w biurze, kanapka kosztowała 5 zł, a na samej kanapce się nie kończyło.

Pracując zdalnie, unikasz pokus wydawania pieniędzy na jedzenie, które mogłeś przygotować w domu. Tym sposobem przechodzimy płynnie do kolejnego punktu. Dieta

3. Dieta

Pracując w biurze mieliśmy zwyczaj wychodzenia na wspólny obiad. Nasze biuro mieściło się w centrum miasta, w pobliży centrum handlowego. Zazwyczaj obiad jedliśmy w jednym z sieciowych barów szybkiej obsługi. Było to bardzo złe dla naszego zdrowia i portfela.

Gdy pracuje z domu, jestem w stanie przygotować pełnowartościowy posiłek. Od czasu kiedy mam czas, aby zastanowić się co jem, lepiej się czuje i waga wraca do prawidłowego poziomu.

4. Jakość pracy

Pracując zdalnie możemy w pełni skoncentrować się na wykonywanym zadaniu. Nikt nas nie rozprasza. Nie słyszymy rozmów innych osób. Jesteśmy sami ze swoim zadaniem. Możemy w krótszym czasie napisać skrypt, zrobić raport lub dokończyć naszą część projektu. Na jakość pracy wpływa też miejsce w jakim je wykonujamy. Jeśli pracujesz z domu to tu znajdziesz dodatkowe informacje o organizacji pracy z domu.

5. Brak spotkań

Pracując w biurze jesteśmy skazani na spotkania różnych zespołów. Często te spotkania trwają parę godzin i z nich nic nie wnika. Większość spotkań mogłby zakończyć się szybciej. Ucześnicy spotkania spóźniają się, rozmawiają nie na temat, załatwiają sprawy nie związane z tematem spotkania. W moijej opini jest to marnowanie czasu. Cały dzień można spędzić na spotkaniach i być zajętym, a nie zrobić nic co  popchnie nas do przodu.

Gdy pracujemy zdalnie, też spotykamy się z ludźmi, ale w sposób wirtualny. Na telekonferencji lub wideokonferencji. Podczas takiego spotkania, jeśli mamy podzielną uwagę, możemy wykonać część swoich zadań.

6. Work-life balance

Pracując w tradycyjnym modelu pracy możemy mieć problem z utrzymaniem równowagi pomiędzy pracą a życiem rodzinnym/prywatnym. Czasem jest tak, że trzeba zostać dłużej w biurze i dokończyć pracę. W przypadku pracy zdalnej, możemy chwile dłużej posiedzeć nad zadaniem. Możemy również zaplanować dzień tak aby skończyć zadanie np.: jak domownicy pojdą spać.